Gambrinus – to je český fotbal

gambrinus
Zrození jména Gambrinus
Ve 2. polovině 13. století žil brabantský vévoda Jan I. neboli Jean Primus, jehož jméno se časem zkomolilo na Gambrinus. Po porážce Jindřicha III. v bitvě u Worringenu roku 1288 definitivně získal Limbursko a poté se na žádost bruselského sladovnického cechu stal jeho čestným předsedou. Nejčastěji býval vyobrazen jako silnější usměvavý růžolící muž s věncem z chmelových ratolestí na hlavě a s pohárem piva v ruce. Gambrinus se tak stal novověkým patronem pivovarnictví.

Založení pivovaru Gambrinus
V hostinci U císaře rakouského se 25. 6. 1869 koná schůzka, které se účastní 20 Plzeňanů, většinou významných podnikatelů a právníků. Jedním z nich je i Emil Škoda, majitel slavné plzeňské strojírny. Jejich společným cílem bylo založení pivovaru, který bude vařit kvalitní pravé české pivo. Dali mu jméno První plzeňský akciový pivovar, později přejmenovaný na Gambrinus.

Počátky fotbalu v Čechách a na Moravě
Cesta, kterou se do zemí Českých dostala hra zvaná fotbal není dost dobře dohledatelná. Traduje se, že roku 1887 přivezl fyziolog prof. Hering ze svých cest anglického asistenta, který zasvěcoval studenty na Albertově do tajů této hry. Ovšem nikdo nezná jméno tohoto průkopníka. Nejstarším českým klubem je SK Slavia Praha, která byla založena roku 1892. O rok později vzniká i její největší rival AC Sparta Praha, který je následován dalšími. V roce 1900 je v Čechách založen jubilejní desátý klub a koncem roku 1905 existuje na českém území více než 100 fotbalových klubů. Není tedy divu, že má fotbal v Čechách a na Moravě stejně silné kořeny jako pravá chuť českého piva.

Co mají společného Gambrinus a fotbal?
Vášeň, přátelství a dokonce i historii, která začíná před více než 140 lety. Gambrinus založila v roce 1869 parta kamarádů v restauraci, kde se rozhodli postavit pivovar, který bude vyrábět kvalitní pivo … a nejstarší fotbalová organizace na světě, Anglický fotbalový svaz, vznikl také v hostinci jen o pár let dříve.
Právě vášeň fanoušků pro fotbal podporuje Gambrinus zajímavými aktivitami už od roku 1996, kdy se stal partnerem naší nejvyšší soutěže – ať už je to například odměna pro jubilejní návštěvníky jednotlivých ročníků Gambrinus ligy, cena pro hráčskou osobnost, která svým přístupem k fotbalu dává správný příklad ostatním, nebo Pivo za bůra pro fanoušky střelecky úspěšných týmů.

Gambrinus je partnerem nejen fotbalu, ale především fotbalových fanoušků.

Zdroj: www.gambrinus.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..