HOLBA – jesenické pivo

holbaJiž více než 140 let vyrábí pivovar Holba v překrásném prostředí Jeseníků ryzí pivo z hor, známé doma i v zahraničí. Zkušenosti sládků se v pivovaru předávají z generace na generaci od doby, kdy zde jeho zakladatel a sládek Josef Müllschitzký uvařil v prosinci roku 1874 první várku hanušovického piva. Tehdy kapacita moderního parního pivovaru dosahovala 22 400 hektolitrů za rok, což představovalo 40 000 věder. Dnes pivovar vystaví dvacetkrát více.

I když pověst hanušovického piva již dávno přerostla hranice regionu, jeho silná vazba na místo podnikání se promítá nejen do samotného názvu pivovaru, který nese jméno jedné z nejstarších částí Hanušovic s názvem Holba, ale také do názvů produktů. Příkladem je vlajková loď v sortimentu pivovaru – HOLBA Šerák. Oblíbená jedenáctka dostala název po nedalekém vrcholu Hrubého Jeseníku. Zatímco jeho výška zůstala stejná, produkce Holby Šeráku přesahuje 200 000 hl piva, což je více než 40 milionů půllitrů.
HOLBA JESENÍKŮM

Pivovar svou výjimečnou polohu uprostřed krásné přírody nejen využívá, ale sám se aktivně podílí na její ochraně. Dlouhodobě spolupracuje s CHKO Jeseníky na speciálních akcích, orientovaných na ochranu přírodního dědictví. V roce 2005 vyhlásil vlastní dlouhodobý projekt Holba Jeseníkům, zaměřený na omlazování porostů v horách. Pivovar sponzoruje Horskou službu Jeseníky, a významně se tak podílí na zvýšení bezpečnosti na horách.

Současná produkce pivovaru :

Holba Classic, světlé výčepní pivo s obsahem alkoholu 4,2 %
Holba Šerák, světlé výčepní pivo s obsahem alkoholu 4,7 %, vlajkový produkt
Holba Premium, světlý ležák s obsahem alkoholu 5,2 %
Holba Polotmavý Šerák, polotmavé výčepní pivo s obsahem alkoholu 4,7 %
Holba Kvasničák, světlá nefiltrovaná jedenáctka s obsahem alkoholu 4,7 %
Holba Sváteční Šerák 13,51%, speciální polotmavé pivo, prodávané pouze na Vánoce a Velikonoce, se stupňovitostí 13,51 (podle nadmořské výšky hory Šerák) a obsahem alkoholu 6,2 %
Holba Free, nealkoholické pivo

Zdroj: www.holba.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..